chamises جمعیت انتقال لرستان مصدومیت جوان مصدوم

chamises: جمعیت انتقال لرستان مصدومیت جوان مصدوم ارتفاعات سفیدکوه خرم آباد امدادگران

گت بلاگز اخبار اجتماعی قاتل کهریزک چه کسی بوده که مرتضوی معاون اوست؟

«اتهام سعید مرتضوی در پرونده شکایت خانواده روح‌الامینی معاونت در قتل هست. این در حالی است که قبلا عنوان شده است بود در ماجرای کهریزک قتل غیرعمد رخ داده هست. اگر

قاتل کهریزک چه کسی بوده که مرتضوی معاون اوست؟

قاتل کهریزک چه کسی بوده که مرتضوی معاون اوست؟

عبارات مهم : قانون

«اتهام سعید مرتضوی در پرونده شکایت خانواده روح الامینی معاونت در قتل هست. این در حالی است که قبلا عنوان شده است بود در ماجرای کهریزک قتل غیرعمد رخ داده هست. اگر قتل غیرعمد است معاونت در قتل معنا ندارد ولی اگر معاونت مطرح هست، مباشر جرم چه کسی بوده است؟» این جملات را عبدالصمد خرمشاهی، وکیل پایه یک دادگستری وکارشناس حقوقی می گوید. خرمشاهی اعتقاد است پرونده مرتضوی نقاط ابهام زیادی دارد که دستگاه قضایی کشور باید روشنگری مورد نیاز نسبت به این پرونده را انجام دهد.

مشروح گفت وگوی «اعتماد» با عبدالصمد خرمشاهی را در ادامه می خوانید:

قاتل کهریزک چه کسی بوده که مرتضوی معاون اوست؟

نظر شما راجع به حکم صادرشده جهت سعید مرتضوی در پرونده معاونت در قتل محسن روح الامینی چیست؟

بعضی مواقع احکامی جهت افرادی که روزی در ساختار حاکمیت حضور داشتند صادر می شود که بلافاصله با تصویر العمل افکار عمومی همراه می شود. معمولا این احکام به نحوی است که تعجب افکار عمومی را به همراه دارد. سوالی که پیش می آید این است که آیا و به کدام علت و مستندات این احکام باید صادر شود؟ طبق قانون تمام افراد در برابر قانون برابر هستند و در این برابری مهم نیست که فردی یک روز وکیل بوده، وزیر بوده یا حتی دادستان بوده هست. این افراد به تبع واکنش‌ها خلاف قانونی که داشته اند محاکمه و مجازات می شوند مگر در مواردی که در قانون تصریح شده است است و دادگاه می تواند مقررات تخفیف را اعمال کند.

موضوع مرتضوی و کارها خلاف او و برخوردی که با محاکم داشته سال هاست مطرح هست. نگاه از اوج به پایین این آقا و پاسخگو نبودن او در قبال واکنش‌ها هایی که داشته بازتاب خوبی در افکار عمومی نداشته هست. سوالی که همواره افکار عمومی را مشغول خود ساخته آن است که آیا ایشان به قانون تمکین نمی کند و در مقابل، قانون در برابر این فرد کوتاه می آید؟ این اتفاق در عنوان آقای احمدی نژاد، رییس جمهور پیشین هم صادق هست. از این رو حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور طی سخنانی اعلام کردند باید با افراد خاطی فارغ از آنکه در گذشته چه عنوانی داشتند بدون مماشات و صلاح اندیشی برخورد شود لیکن این افراد روزی مسئول و الگو جهت کشور بودندو واکنش‌ها غلط از سوی این افراد به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود. در پرونده دادستان اسبق پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز عنوان را باید از جهات حقوقی و غیر حقوقی بررسی کرد.

«اتهام سعید مرتضوی در پرونده شکایت خانواده روح‌الامینی معاونت در قتل هست. این در حالی است که قبلا عنوان شده است بود در ماجرای کهریزک قتل غیرعمد رخ داده هست. اگر

از منظر حقوقی به صورت واضح توضیح می فرمایید؟

مهم ترین توصیه ای که از منظر حقوقی در این پرونده باید به آن توجه کرد آن است که جرم ایشان معاونت در قتل بوده هست. این در حالی است که قبلا عنوان شده است بود عنوان کهریزک قتل غیرعمد هست. اگر قتلی غیرعمد باشد، معاونت در آن قتل معنا و مجازات ندارد ولی حال که جرم ایشان معاونت در قتل هست، عنوان پرونده قتل عمد خواهد بود. حال مباشر جرم چه کسی بوده است؟ چه کسی مرتکب این جرم شده است است که مرتضوی او را جنبش کرده و به نوعی معاونت در قتل داشته است؟ معاونت در جرم نیز شرایطی دارد؛ بنابراین نخستین پرسش بدون پاسخ خواهد بود. اگر قتل عمدی هست، مباشر جرم چه کسی بوده است.

یعنی در قتل غیرعمد معاونت معنا ندارد؟

خیر! تنها در قتل عمد معاونت در قتل معنا پیدا می کند.

قاتل کهریزک چه کسی بوده که مرتضوی معاون اوست؟

مجازات مرتضوی در حکم اولیه ٥ سال حبس بود ولی بعد از تجدیدنظر به ٢ سال کم کردن یافت و اعلام شد علت این تقلیل حکم اظهار ندامت او بوده هست. آیا با اظهار ندامت حکم به کمتر از نصف تقلیل می یابد؟

تا جایی که من اطلاع دارم مرتضوی در گذشته محکومیت قضایی داشته هست. به نظر می رسد از موارد تعدد جرم مطابق تبصره ٣ ماده ١٣٤ قانون آیین دادرسی کیفری، در وهله اول قاضی باید اشد مجازات را در نظر بگیرد که مطابق ماده ١٢٧ قانون مجازات اسلامی، این قبیل جرایم از ١٠ تا ٢٥ سال حبس دارد. اگر از موارد تعدد جرم باشد طبق قانون قاضی نمی تواند تخفیف دهد. با اعمال تخفیف حداقل مجازات مرتضوی دوازده سال و شش ماه هست. ولی اگر ایشان سابقه تعدد جرم نداشته و تنها محکومیت او فقط این پرونده باشد، قاضی ماده ١٣٨ قانون را رعایت کرده هست. ماده ١٣٨ جهات تخفیف را مشخص کرده هست. ابراز ندامت یکی از جهات تخفیف هست. گذشت شاکی، سوابق متهم، اوضاع و احوال متهم، حسن سابقه و … از دیگر مواردی است که می توان متهم را مشمول تخفیف دانست. آن در صورتی است که متهم تنها مرتکب یک جرم شده است باشد. در پرونده مرتضوی قاضی دادگاه ماده ٣٧ قانون را اعمال کرده است که تا سه درجه به دادستان اسبق پایتخت کشور عزیزمان ایران تخفیف داده است که در این شرایط حکم متهم از ٦ ماه تا ٢ سال حبس است.

«اتهام سعید مرتضوی در پرونده شکایت خانواده روح‌الامینی معاونت در قتل هست. این در حالی است که قبلا عنوان شده است بود در ماجرای کهریزک قتل غیرعمد رخ داده هست. اگر

با توجه به سابقه قضایی مرتضوی آیا او نباید در دادگاه کیفری استان محاکمه شود؟

این عنوان درست هست. عنوان دیگر آن است که ایشان پست قضایی داشته و مطابق قانون باید در دادگاه کیفری استان محاکمه شده است و همه جرایم باید در آن شعبه پیگیری می شد.

با توجه به آنکه حکم صادر شده است نهایی هست، آیا اولیای دم امکان اعتراض به این حکم را دارند؟

قاتل کهریزک چه کسی بوده که مرتضوی معاون اوست؟

خیر. حکم قطعی است و اولیای دم دیگر نمی توانند به این حکم اعتراض کنند بلکه متهم می تواند جهت اعتراض به حکم، اعاده دادرسی کند.

به نظر شما آیا ابهامات این پرونده با وجود صدور حکم برطرف شده است است؟

کاملا مشخص است این پرونده نقاط مبهم زیادی در خود دارد. ابتدا عنوان می شود قتل غیرعمد است سپس جرم دادستان اسبق پایتخت کشور عزیزمان ایران معاونت در قتل عنوان می شود. اگر قتل غیرعمد است معاونت در این قتل معنا ندارد ولی اگر قتل عمد هست، مباشر جرم چه کسی بوده است؟ ابهامات زیادی در این پرونده وجود دارد که امیدوارم سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود نسبت به این مباحث روشنگری مورد نیاز را انجام دهند. به عنوان توصیه آخر باید متذکر شوم معلوم نیست آیا دادگاه تجدیدنظر استان (شعبه ٢٢ تجدیدنظر) ایشان را محاکمه کرده هست. در صلاحیت این شعبه جای شک هست. به این عنوان باید در دادگاه کیفری یک یا کیفری استان پیگیری شود. آیا در شعبه ٢٢ تجدیدنظر این عنوان انجام شده است است؟

واژه های کلیدی: قانون | مجازات | پرونده | دادگاه | قانونی | پرونده قتل | سعید مرتضوی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog