chamises جمعیت انتقال لرستان مصدومیت جوان مصدوم

chamises: جمعیت انتقال لرستان مصدومیت جوان مصدوم ارتفاعات سفیدکوه خرم آباد امدادگران

گت بلاگز اقتصادی صادرات طلا با اخذ مالیات بر ارزش افزوده متوقف شده است است ، حکایت طلای پاک و منت مالیات

موضوع اخذ مالیات از شمش ورودی طلا به کشور موجب ایجاد بحث های زیادی شده است و بسیاری از مسئولان و فعالان حوزه طلا معتقدند که دریافت مالیات 9 درصدی از واردات

صادرات طلا با اخذ مالیات بر ارزش افزوده متوقف شده است است ، حکایت طلای پاک و منت مالیات

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، مدت زمانی است که عنوان اخذ مالیات از شمش ورودی طلا به کشور موجب ایجاد بحث های زیادی شده است و بسیاری از مسئولان و فعالان حوزه طلا معتقدند که دریافت مالیات 9 درصدی از واردات شمش طلا موجب زیاد کردن قاچاق شمش به داخل کشور شده است است تا جاییکه محمدرضا مودودی ، قائم مقام شرکت توسعه تجارت اعلام کرد که آماری از واردات این محصول به کشور نداریم، لیکن واردات رسمی آن بسیار کم اتفاق می افتد.

عبارات مهم : تجارت
اعتراض به اخذ مالیات 9 درصدی از شمش طلا ، تنها تخصیص داده شده است به مسئولان حوزه تجارت کشور نداشته بلکه بسیاری از فعالان این حوزه نیز به این عنوان معترض اند و ادعا می کنند که طلا یک ماده خام بوده و باید در ابتدا بدون اخذ مالیات وارد کشور شده است و بعد از انجام عملیات و ساخت مصنوعات، مالیات نه بر کل مصنوع ساخته شده است بلکه بر میزان کارمزد آن تعیین شود.

آمارها نشان می دهد که این قانون موجب شده است تا میزان صادرات مصنوعات طلای کشور به شدت کم کردن پیدا کند و از طرفی علاقه مندی به واردات این محصول باعث شده است تا میزان سرمایه کشور پایین آمده و در عوض قاچاق آن به میزان قابل توجهی اوج رفته است.

در ماه های اخیر تلاش هایی صورت گرفته تا میزان مالیات شمش ورودی به کشور از 9 درصد به 3 درصد کم کردن پیدا کند، هر چند کارشناسان اقتصادی کشور آینده نگری می کنند که مالیات 3 درصدی هم دردی از این حوزه دوا نکرده و همچنان واردات قانونی شمش طلا به داخل کشور توجیه اقتصادی نداشته باشد.

در جهت براق شدن این عنوان با امیرمحمد پرهام فر مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق طلا، سکه و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گفتگو نشسته ایم.

آیا آمار دقیقی از میزان قاچاق طلا به داخل کشور وجود دارد؟

پرهام فر: طلا در اصطلاح یک کالای ناپدید است به این معنی که دارای حجم کم و ارزش بسیار بالاست، در نتیجه قاچاق آن به داخل کشور و یا خارج سهل تر از بقیه کالاهاست و نمی توان آمار دقیقی از میزان قاچاق طلا محاسبه کرد.

آیا ورود شمش طلا به داخل کشور مشمول بر پرداخت حقوق ورودی می شود؟

پرهام فر: تا سال 88 طلا هم مانند کالاهای وارداتی دیگر مشمول بر قانون اخذ حقوق ورودی می شد ولی بعد از آن با تلاش های صورت گرفته، این حقوق ورودی دیگر از طلا دریافت نمی شود لیکن واردات طلا به سود کشور و نظام اقتصادی است ولی با این وجود همچنان مالیات بر ارزش افزوده از طلا اخذ می شود و در واقع این دو قانون ناقض یکدیگرند.

چرا با دریافت مالیات بر ارزش افزوده از طلا مخالف هستید؟

پرهام فر: لیکن ما اعتقاد داریم که مالیات بر ارزش افزوده باید از کالایی دریافت شود که ارزشی ایجاد کند نه اینکه ارزش کل محصول مورد اخذ مالیات قرار گیرد، به عنوان نمونه در تولید لاستیک ماشین تا 200 برابر ارزش افزوده ایجاد می شود و در نتیجه دریافت مالیات از این فرآیند، امری منطقی به حساب می آید ولی در مورد طلا، اینطور نیست. هنگامی که گردنبندی می خرید ،90 درصد ارزش آن به علت ماده اولیه آن بوده و تنها ده درصد صرف هزینه ساخت شده، ولی براساس قانون به جای اینکه فقط از ده درصد آن ارزش افزوده کسر شود از کل ارزش طلا، 9 درصد مالیات محاسبه می شود.

دریافت مالیات از طلا چه عواقب منفی می تواند در پی داشته باشد؟

پرهام فر: اگر مالیات بر ارزش افزوده بر روی شمش طلا و همچنین مصنوعات طلا به درستی محاسبه نشود ، با پدیده فرار مالیاتی روبرو خواهیم شد و اگر تولیدکننده ببیند که فروش در داخل مشمول بر مالیات می شود، مجبور به صادرات خواهد شد. توصیه حائز اهمیت این است که صادرات مصنوعات و شمش به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود و در واقع فرار منابع از کشور هست. باید توجه داشت در صورتیکه سیستم های اخذ مالیات غلط باشد ، ما خودمان به مالیات گریزی دامن زده ایم و باید میزان مالیات به نحوی تعیین شود که تجارت خارجی را تضعیف نکرده و اصطلاحاً موجب تجارت زیرزمینی یا قاچاق نشود.

کشور ما در سال به چه میزان طلای وارداتی نیازمند است؟

پرهام فر: بین 50 تا 70 تن طلا در سال نیاز داریم، ولی بعضی آمارها نشان می دهد که کشور تا 100 تن نیز به طلا نیازمند است و 70 درصد این میزان از حوزه بازگشت حاصل شده است و 30 درصد مابقی را یا باید از معادن طلا استخراج کنیم و یا مجبور به واردات از خارج از کشور هستیم.

چرا ما در داخل کشور طلای مورد نیاز را تولید نمی کنیم و اقدام به واردات شمش از خارج مرزها می کنیم؟

پرهام فر: استحصال طلا، فرآیند بسیار سخت، وقت بر و هزینه بری است و تولید طلا از سنگ آهن ضررهای جدی به سلامت انسان می زند، از طرفی معادن طلای کشور بسیار محدود هست، در واقع 3 معدن طلای فعال داریم و استاندارد تولید طلا در کشور عزیزمان ایران یک گرم در برابر یک تن سنگ طلا هست، در حالیکه این استاندارد در کشورهای دیگر تا سه برابر این عدد است و باید توجه داشت که طلایی را که با این مشکل حاصل می شود، به آسانی و بدلیل قوانین سخت گیرانه از دست ندهیم.

چه اقداماتی در جهت از بین بردن ارزش افزوده از طلای واداتی به کشور صورت گرفته است؟

پرهام فر: اصلاح این قانون به وسیله وزارت اقتصاد و معاونت اجرایی ریاست جمهوری بررسی شده است و اسفند 95 به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تصویب ارسال شده است است و ما در کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیگیر روند تصویب این قانون هستیم.

تصویب از بین بردن مالیات بر ارزش افزوده از طلا ،چه اتفاقات مثبتی در پی دارد؟

پرهام فر: نخستین نتیجه مثبت این عنوان ، رعایت عیار استاندارد کشور هست. در حال حاضر عیار استاندارد کشور بین 18 تا 24 است ولی به علت قاچاق، این عیار کنترل نمی شود، دوم اینکه اطلاعات درحوزه واردات طلا براق شده است و دیگر به صورت تخمینی نخواهد بود و در نهایت قیمت تمام شده است طلا در کشور پایین می آید، در واقع الان ما داریم هزینه قاچاق به کشور را پرداخت می کنیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تجارت | قانون | مالیات | دریافت | قانونی | واردات | وارداتی | فرار مالیاتی | مبارزه با قاچاق

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog